Projektowanie kuchni – dobre praktyki

We współczesnym domu, kuchnia nie jest już tylko miejscem, w którym przygotowujemy szybkie posiłki, coraz częściej spełnia ona role pokoju jadalnego, miejsca relaksu przy porannej kawie czy pokoju w którym przyjmujemy gości. Dlatego bardzo ważne jest, by odpowiednio ją zaprojektować i zaaranżować – tak, by była nie tylko moda czy stylowa, ale przede wszystkim funkcjonalna.

Jednak dzisiejszy rynek, oferuje klientom dziesiątki, o ile nie setki rozwiązań czy inspiracji, dlatego też bardzo często możemy mieć problem z doborem odpowiednio dopasowanych mebli i sprzętów. Dlatego też przygotowując się do remontu i projektowania naszej kuchni, powinniśmy dokładnie przeanalizować potrzeby tak nasze, jak i naszej rodziny, by dostosować cały aneks do wymagań i przyzwyczajeń domowników.

Aranżacja kuchni – najważniejsze zasady

punto6Projektując swoją wymarzoną kuchnie, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad. Najważniejsze bowiem, by kuchnia była funkcjonalna i służyła nam przez długie lata – remonty są przecież kosztowne i czasochłonne, więc warto mieć pewność, że wszystkie elementy będą idealnie do siebie pasowały, tworząc piękne, indywidualne i modne miejsce do pracy – jaką niewątpliwie jest gotowanie.

 

Po pierwsze meble kuchenne

Odpowiednio dopasowane i funkcjonale umeblowanie, to najważniejszy element każdej nowoczesnej kuchni. Jednak jak wybrać meble, które będą nie tylko modne, funkcjonalne ale będą nam także służyć przez długie lata? Przede wszystkim, musimy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie – z jakich elementów w kuchni, najczęściej korzystam. Najbardziej narażone na eksploatacje w kuchni, są:

punto7

  • Rączki od szafek i szuflad

Używane w zasadzie bez przerwy, chowamy naczynia czy sztućce, przenosimy różne sprzęty – dlatego bardzo ważne jest, by rączki wykonane były z materiałów odpornych na obicia i zarysowania. Zniszczone elementy w znacznym stopniu zmniejszą wizualną atrakcyjność naszej kuchni.

  • Zawiasy i suwnice

Są używane równie często co wspominane wcześniej rączki, mimo tego, iż nie są one widoczne, to ich ewentualne uszkodzenia w dużej mierze utrudnią nam codzienne korzystanie z kuchennych urządzeń.

punto10

  • Blat

To najbardziej narażona na uszkodzenia część kuchni, będą zarazem najważniejszym jej elementem. Musi znosić codzienne wyzwania, w postaci ostrych noży, gorących garnków czy zabrudzeń i odbarwień. Dlatego wybierając blat, zwróćmy uwagę czy jest on wykonany z twardego i trwałego materiału – dzięki temu będziemy mieć pewność że będzie nam służył aż do czasu kolejnego remontu.

Jeżeli szukasz pięknych, dopasowanych mebli wysokiej jakości, zajrzyj tutaj, a na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Oświetlenie pełni ważna rolę

Dzisiaj domowe gotowanie dla rodziny stało się w pewnym sensie sztuką. Codzienny schabowy, rosół czy pomidorowa, to dania, które już dawno odeszły do lamusa, przyrządzamy coraz bardziej egzotyczne posiłki, dlatego bardzo ważne jest, by nasze małe centrum gastronomiczne było dobrze oświetlone. Oto kilka prostych porad, które ułatwią ci codzienne gotowanie:

  • Oświetl dodatkowo kluczowe punkty

Blat czy półki z najczęściej używanymi sprzętami, powinny zostać wyposażone w dodatkowe oświetlenie – chociażby pod szafkowe. Skoro już hołdujemy zasadzie „wiem co jem”, to warto, by podczas przygotowywania posiłku dokładnie widzieć co wrzucamy do garnka lub na patelnie. Unikniemy dzięki temu niepożądanych „składników” w naszym kulinarnym dziele sztuki.

  • Główne oświetlenie

Jeżeli kuchnia ma wam służyć również jako salon jadalny, główne źródło oświetlenia (najlepiej w postaci lampy wiszącej), powinno być zamontowane nad stołem, tak by wszyscy domownicy czy goście, widzieli zarówno twarze wszystkich ucztujących, jak i piękne dania na swoich talerzach.

  • Unikaj cieni

Bardzo ważne jest, by podczas pracy w kuchni nic nie rzucało cienia na blat czy półkę, na której aktualnie przygotowujemy jedzenie. Najczęściej jednak to my sami będziemy zagradzać drogę promieniom światła. Jak temu zaradzić? Idealnym rozwiązaniem, będzie wybór głównego oświetlenia skierowanego w górę – światło odbite idealnie rozświetli wnętrze pomieszczenia, nie pozostawiając miejsca na cienie.

  • Światło może upiększyć twoją kuchnie

Zastosowanie dodatkowego oświetlenia w szafkach, w których trzymamy szklane, zdobione kieliszki w idealny sposób podkreśli piękno naszych „kryształów” i nada kuchni intymnego, pałacowego wręcz klimatu.