Nowoczesne wnętrze przyjazne dzieciom – czy to możliwe

Salon w wysmakowanym stylu

Salon to miejsce spotkań, ale też wypoczynku w gronie rodziny. Swój kącik zazwyczaj mają tu też dzieci, ale co zrobić, żeby utrzymać porządek i jednocześnie dać maluchom przestrzeń do zabawy? Świetnie sprawdzi się tu tablicówka – farba, po której można pisać kredą. Występuje w wielu kolorach, ale do nowoczesnego wystroju najbardziej będą pasowały różne odcienie szarości lub czarny. Jedna taka ściana będzie wyróżniającym akcentem w pomieszczeniu, a dzieci będą mogły się wykazać, codziennie zdobiąc ją innymi wzorami.

Nowoczesnego charakteru w salonie doda ściana wyłożona miękką cegiełką, na której umieszczać można najnowsze rysunki lub zdjęcia naszych pociech. Łatwo wbija się w nie pinezki i nie trzeba martwić się o małe dziurki – nie będą widoczne na chropowatej powierzchni cegiełek.

Nowoczesny pokój dziecka

Remontując pokój dziecięcy, zazwyczaj stawiamy na kolorowe dodatki, odpowiednie do płci i wieku. Dla chłopców wybieramy wykładzinę w samochodziki, dziewczynkom przyklejamy różowe tapety w księżniczki. Jednak po paru latach, gdy pociechy podrosną a ich upodobania do kolorów i ulubionych postaci z bajek się zmienią, na głowie rodziców pojawia się problem kolejnego remontu… A może by tak stworzyć wnętrze, które posłuży przez wiele lat? Wybierzmy uniwersalne kolory farb – pastele, odcienie beżu, biel – oczywiście zmywalne, aby w razie potrzeby, zamiast przemalowywać pokój, zmyć plamy mokrą ściereczką.

Warto postawić na mniejszą ilość mebli, ale dobrych jakościowo i funkcjonalnych, które pomieszczą zabawki, przybory i ubrania (zarówno te dla dzieci, jak i dla lalek). Charakteru wnętrzom dodadzą dekoracje: poduszki, lampy, pufy, obrazki, kosze na zabawki. Łatwo je zmienić i nie jest to tak drogie jak całościowy remont.

DIY, czyli zrób to sam!

Dekoracje DIY (Do It Yourself – zrób to samemu) to pomysł na niedrogie i jedyne w swoim rodzaju dodatki, które można zrobić z dziećmi. Nieograniczone możliwości dają kolorowe papiery i bibuły, doskonale znane przez nasze pociechy ze szkół i przedszkoli. Łatwo i szybko wspólnie wykonamy z nich kwiaty lub bukiet z gałązek, a kolory dobierzemy do wnętrza. Nowoczesny charakter nadać można też starym wazonom lub zwykłym pudełkom po butach, oklejając je na przykład sznurkiem bądź samoprzylepną okleiną i wykładając materiałem.

Jeśli mamy miejsce na ścianie, wykorzystać możemy niedocenianą washi tape i stworzyć z niej niepowtarzalne wzory. Dekoracja z czarnej taśmy umieszczona na białej ścianie to minimalizm w największym wydaniu. A dziecko, patrząc na coś, co samo wykonało, będzie zachwycone!

Jak widać, nowoczesne wnętrze przeznaczone jest nie tylko dla samotnych małżeństw, ale też świetnie sprawdzi się w domach z dziećmi. Dodatki to coś, co decyduje o charakterze wystroju, a ich wymianę można dostosować do wieku naszych pociech.