Nowoczesna kawalerka – jak urządzić 32m2 przestrzeni

Urządzenie małego mieszkania zawsze wiąże się z niemałym wysiłkiem. Nie sztuką jest przecież zaaranżować ciekawe wnętrze, jeśli mamy do dyspozycyji nieograniczoną ilość miejsca. Trzeba się naprawdę natrudzić, żeby znaleźć rozwiązania funkcjonalne oraz dobrze prezentujące się w małym metrażu. Jednak nie mówimy, że jest to niemożliwe. W naszym wpisie znajdziecie wskazówki jak urządzić typową kawalerkę w nowoczesnym stylu.

Minimalizm i wielofunkcyjność

W tak małej przestrzeni nie można przesadzić, dosłownie z niczym. Stawiajmy na minimalizm, którym również charakteryzuje się styl nowoczesny. Minimalna, niezbędna ilość mebli, dodatków i dekoracji będzie strzałem w dziesiątkę w przypadku kawalerki. Pamiętajmy o rozwiązaniach wielofunkcyjnych, na przykład o meblach, które mogą pełnić wiele ról.

Jasne barwy

Biele, beże i jasne szarości są podstawowymi kolorami w stylu nowoczesnym, a jednocześnie optycznie powiększają przestrzeń, dlatego świetnie sprawdzą się na ścianach kawalerki, czy też frontach mebli. Dodatkowo takie barwy kojarzą nam się z czystością, ładem i porządkiem, o które nie łatwo w  małych mieszkaniach.

Lustra, przezroczyste meble

Kolejnym zabiegiem, który warto zastosować, aby sprawić, żeby metraż stał się większy, jest zainwestowanie w lustra ścienne, ewentualnie kupienie szafy z ogromnym lustrem. Równie świetnie sprawdzą się designerskie przezroczyste meble, na przykład stół, czy ciekawe krzesła, które niejako wtapiają się w przestrzeń, dzięki czemu nie zabierają nam cennego miejsca. Ich dodatkową zaletą jest łatwe utrzymanie ich w czystości.

Połączenie kuchni z jadalnią

Jednym z pomysłów na połączenie kuchni ze strefą jadalną jest zaprojektowanie wysokich blatów kuchennych, aby przy jednym z nich można było stołki barowe, tworząc jadalnie, jednocześnie oszczędzając miejsce. W kuchni najistotniejsze jest, aby dbać o wykorzystanie każdego miejsca, dlatego sprawdzą się automatyczne szafki, które nie posiadają drzwiczek.

Łazienka – postaw na prysznic narożny

W niewielkiej łazience również musimy pamiętać o jak najrozsądniejszym wykorzystaniu miejsca, dlatego trzeba postawić na prysznic, zamiast wanny, mimo tego, że wielu o niej marzy. Prysznicem, który zajmuje najmniej przestrzeni, jest ten narożny i taki powinien znaleźć się w małym mieszkaniu, aby pomieścić niezbędne do codziennego funkcjonowania sprzęty, takie jak na przykład pralka.

Sypialnia i salon w jednym

W kawalerce można pomarzyć o osobnej sypialni. Jednak można urządzić strefę wypoczynkową w bardzo funkcjonalny sposób. Najbezpieczniejszą opcją dzięki, której zaoszczędzimy miejsce, jest rozkładana kanapa, która zapewnia wygodę podczas snu, ale i złożona jest komfortowym miejscem, gdzie mogą wypocząć ewentualni goście. Dodatkowym jej atutem jest wbudowany pojemnik na pościel.

Mały metraż nie znaczy małych możliwości, trzeba się tylko postarać. Projektując swoją kawalerkę w nowoczesnym stylu, najważniejsze jest wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie jasnych barw, zainwestowanie w lustra i przezroczyste meble, jak i łączenie pokrewnych stref w jedną. Nie zapominajmy również o minimalizmie i wielofunkcyjności, które sprawdzą się idealnie w nowoczesnym, niewielkim mieszkaniu.