Mocne kolory w wystroju wnętrz – jak je dopasować żeby nie przesadzić

Nadal pomimo zmieniających się trendów boimy się wprowadzać odważne elementy do swoich wnętrz. W dużej mierze wynika to z faktu, że nie wiemy jak tego dokonać. Mocne kolory w wystroju wnętrze – jak je dopasować, żeby nie przesadzić, to tekst zawierający przydatne wskazówki, które zainspirują zarówno laika w kwestii wystroju wnętrz, jak i kogoś, kto zna się na rzeczy.

Wybierz motyw przewodni

W zależności od preferencji zdecyduj się na mocne kolory albo na ścianach, albo jedynie w dodatkach. Jest też opcja wyboru dwóch mocnych kolorów – jednego na ściany, drugiego na dekoracje. Jest to jednak bardzo wymagający wybór i należy w późniejszych etapach aranżacji uważać na nieprzekroczenie granicy kiczu. Reszta elementów powinna być w stonowanych barwach, aby nie stworzyć wrażenia przytłoczenia i nadmiernie nie przyciemnić mieszkania.

Wybierz odpowiedni styl aranżacji

Kluczowym aspektem w aranżacji wnętrz jest zawsze wybór stylu. Jeśli nie masz konkretnego pomysłu, ale wiesz, że chcesz dodać, wyraziste elementy pamiętaj, że mocne barwy nie będą korespondowały z każdym stylem. Do polecanych należy przede wszystkim styl glamour, etno, minimalistyczny, skandynawski oraz eklektyczny. Mocne kolory nie znajdą miejsca we wnętrzach w stylu boho, rustykalnym, shabby chic, prowansalskim oraz toskańskim. Jest to związane z ich specyfiką. Oczywiście można eksperymentować, ale efekt nie koniecznie będzie tego wart.

Nie mieszaj form

Mocne akcenty kolorystyczne to element dekoracji, który jako pierwszy będzie widoczny po przekroczeniu progu Twojego mieszkania. Z tego powodu należy odpowiednio zaprojektować jego tło. Zabawa z różnymi formami w takich pomieszczeniach może mieć negatywne konsekwencje. Zasada jest taka, że przyciągać wzrok powinny wybrane elementy, a nie wszystkie ustawione w danym miejscu przedmioty.

Ogranicz ilość kolorów

Ograniczenie ilości kolorów jest istotne zarówno w aspekcie wyboru mocnych akcentów, jak i wszystkich kolorów, jakie wystąpią w Twojej aranżacji. Jeśli wybierzesz coś z zakresu etnicznych akcentów, kolorów i form może być znacznie więcej, niż w przypadku przestrzeni retro oraz minimalistycznych. Również we wnętrzach eklektycznych można znacznie poeksperymentować. Jednak nie warto wybierać każdego elementu wyposażenia w innym kolorze.

Poznaj zasady łączenia kolorów

Nawet jeśli nie masz doświadczenia w aranżacji wnętrz, możesz z powodzeniem wybrać paletę do swojego mieszkania. Wystarczy, że zapoznasz się z zasadami łączenia kolorów oraz ich psychologią. Pierwsza z nich dotyczy tego, jakie zestawienia kolorystyczne są odpowiednie, a druga dziedzina zajmuje się tym, jak dane kolory wpływają na ludzi. Z taką wiedzą dobierzesz te barwy, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

Doskonałą pomocą z każdym problemem w aranżacji wnętrz jest szukanie inspiracji w internecie. Zobacz zestawienia, na które zdecydowali się inni, a jeśli wciąż nie wiesz jak urządzić własne mieszkanie, wynajmij dekoratora wnętrz.