Jak wybrać idealne łóżko do sypialni – poradnik

Aranżacja wnętrza to wymagająca przedsięwzięcie. Trzeba zwracać uwagę na elementy, o których wcześniej nawet nie mieliśmy pojęcia. Do tego dochodzi chęć personalizacji wnętrza i dopieszczenia upragnionej przestrzeni w najdrobniejszym szczególe. Dziś przedstawiamy poradnik dotyczący wyboru idealnego łóżka do sypialni. Przeczytaj dokładnie artykuł i bez przeszkód znajdź wymarzone mebel.

Dokonaj odpowiednich pomiarów

Rozmiar łóżka ma dwojaką funkcję. Po pierwsze musi ono być dostosowane do wysokości użytkownika oraz jego potrzeb. Również single lubią mieć łóżka o większych wymiarach, aby swobodnie z niego korzystać. Po drugie, rozmiar łóżka musi być odpowiedni do przestrzeni, którą dysponujesz. Ważny jest nie tylko domyślny rozmiar materaca, który ma zwykle kilka standardowych rozmiarów, ale sama forma. Czasem zdarza się, że obudowa jest tak rozbudowana, że nie mieści się w wybranym miejscu, lub zwyczajnie wygląda bardzo topornie i optycznie zmniejsza wolną przestrzeń. Duże i masywne łóżka są eleganckie i klasyczne, jednak odpowiednio komponują się tylko na większej powierzchni i przy minimalistycznej aranżacji.

Nie oszczędzaj na jakości

Solidne łóżko to podstawa komfortu. Nie należy łączyć jakości z masywnością tego mebla. Nie zawsze duże i ciężkie łóżka będą odpowiedniej jakości. Aby uniknąć połamanych nóżek czy skrzypiących sprężyn przy każdym ruchu, należy już na etapie wybierania dokonać odpowiednich testów jakości. To nic wyszukanego, wystarczy przed zakupem położyć się na łóżku i zajrzeć w jego zakamarki. W myśl zasady niekupowania kota w worku dokładnie wypytaj sprzedawcę o możliwości serwisowania i konserwowania powierzchni.

Dostosuj design do stylu aranżacji wnętrza Twojej sypialni

Gdy już wiemy jaki rozmiar łóżka będzie odpowiedni i wiemy jak sprawdzić jakość produktów, należy zastanowić się nad stylem. Łóżko, jak każdy mebel musi pasować do całości. Chyba że Twoje mieszkanie jest urządzone w stylu eklektycznym, gdzie nic do siebie na pozór nie pasuje. W pozostałych przypadkach kieruj się kolorem, rodzajem materiału, z którego jest wykonane oraz design’em. Jeśli pozostałe meble są ozdobne, warto również w tym tonie wybrać łóżko. Nie sugeruj się zdjęciami w albumach reklamowych, lecz samodzielnie sprawdź, czy ciemny dąb Twoich mebli to ten sam odcień, którym opisane jest łóżko. Jednak nie przejmuj się, gdy kolory nie będą identyczne. Zwłaszcza w przypadku naturalnych powierzchni, mogą się one różnić między sobą. Ważne jednak aby nie popełniać błędu i do ciemnych mebli dobierać jasnego łóżka i odwrotnie.

Wybierz rodzaj materaca

Materace coraz częściej sprzedawane są oddzielnie od szkieletu łóżka. Dzieje się tak, ponieważ konsumenci więcej uwagi poświęcają personalizacji swoich mebli i stawiają na komfort. Oczywiście sklepy meblarskie powinny oferować pasujące do siebie części, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby obie części zakupić u innych dostawców. Warto się wtedy upewnić i dokładnie zmierzyć rozmiary tych elementów.

Najważniejszym aspektem wyboru materaca jest jego twardość. Na rynku istnieją trzy podstawowe rodzaje: piankowy, termoelastyczny i wysokoelastyczny. Materac piankowy to lepszy wybór od materaca sprężynowego, ze względu na lepsze dopasowanie do naszego ciała. Materac termoelastyczny reaguje na ciepło naszego ciała i idealnie dopasowuje się do tych miejsc, które są najbardziej obciążone, czyli np. odcinek lędźwiowy, dlatego poleca się go osobom cierpiącym na bóle pleców. Materace wysokoelastyczne są natomiast twardsze i sprężyste.

Stosując się do tych kilku wskazówek, sprawisz, że zakupy w sklepie meblarskim będą szybkie i satysfakcjonujące.