Jak urządzić nowoczesne i użyteczne biuro w mieszkaniu?

W ciągu kilku ostatnich lat praca zdalna, zwana kiedyś telepracą, nikogo już nie dziwi. Podobnie jak prowadzenie firmy w domowym zaciszu. Jednak bardzo często okazuje się, że w mieszkaniu ciężko jest się skupić na pracy, przez co spada jej efektywność. Dlatego, planując pracę we własnych czterech kątach, tak ważne jest, by odpowiednio przygotować przyszłe biuro, tak by móc w spokoju skupić się na aktualnych zadaniach.

Zarówno w internecie, jak i w ofertach znanych sieci, znajdziemy dziesiątki, o ile nie setki, pomysłów na aranżacje biura w mieszkaniu. Różne kolory, rodzaje oświetlenia, nowoczesne meble. Mnogość ofert może sprawić, że ciężko będzie nam się zdecydować na konkretną opcję. Czym więc powinniśmy się kierować przy aranżacji biura w mieszkaniu?

Biuro w mieszkaniu – najważniejsze zasady

Po pierwsze, wybierz odpowiednie miejsce. Pamiętaj, że mieszkanie często łączy się z hałasującymi dziećmi, remontującymi sąsiadami, a jeśli masz zwierzaka, to pewnie przyjdzie zachęcać Cię do zabawy, jak tylko usiądziesz do pracy. Idealnym rozwiązaniem byłoby urządzenie domowego biura w osobnym pomieszczeniu, jednak oddzielenie strefy prywatnej od biurowej nie zawsze jest w 100% możliwe. Co wtedy?

Copenhagen9

Znajdź swoje miejsce

Przenikanie się sfery biurowej i sypialnianej może się wydawać pomysłem chybionym. Sypialnia kojarzy się z odpoczynkiem, relaksem, snem, a nie pracą. Istnieje jednak wiele rozwiązań, które pozwolą pogodzić te dwie przestrzenie. Jeśli sypialnia jest przestronna i znajdzie się w niej jeszcze miejsce na biurko i krzesło, to wystarczy oddzielić część biurową od wypoczynkowej np. poprzez zastosowanie parawanu. Pozwoli to na skupienie się na zadaniach do wykonania bez uporczywego zerkania na łóżko, które „prowokuje”, aby „tylko na chwilkę” się położyć. W dzisiejszych czasach rynek oferuje nam bardzo szeroki wybór modnych parawanów, nie muszą się one kojarzyć jako kawałek białego materiału.

Zdecydowanie bardziej typowym rozwiązaniem na urządzenie biurowego kącika na spółkę z innym pomieszczeniem jest salon. Te przestrzenie mniej się ze sobą gryzą, przecież w salonie i tak bardzo często jest miejsce, w którym stoi komputer. Salon kojarzy się i z odpoczynkiem, i coraz częściej z pracą.

 

Zadbaj o kolorystykę

Co, kiedy już wybierzesz odpowiednie pomieszczenie, znajdziesz„swój pracowniczy kąt” w domowej przestrzeni?

Już jakiś czas temu psychologowie udowodnili, że kolor otoczenia ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Przygotowując biuro, powinieneś skupić się na ułatwiających skupienie barwach. Chodzi tu o odcienie spokojne, czyste – takie jak błękity, zielenie, biele, beże czy szarości. Staraj się unikać łączenia wielu kolorów – będą cię rozpraszać. Jednak, gdy już, z jakiegoś powodu musisz to zrobić, postaraj się trzymać tonacji zrównoważonej.

Meble są ważne

Niemałe znaczenie, jeśli chodzi o komfort pracy, mają meble i sprzęt jaki kupisz. Wybierając biurko, pamiętaj, by dostosować je do własnego wzrostu. Pomocna może okazać się tutaj zasada 3×90 – postaraj się utrzymać trzy kąty proste – między ramieniem i przedramieniem, między tułowiem i udami oraz w kolanach. Pozwoli Ci to siedzieć w wygodnej pozycji, nawet podczas wielogodzinnej pracy.

Zwróć także uwagę na krzesło, nie tyle w kwestii samego modelu, co jego ustawienia. Stosując się do trzech prostych zasad, zyskasz jeszcze większą wygodę podczas codziennej pracy.

  1. Stopy powinny być ustawione na podłodze, prostopadle do części udowej.
  2. Między twoimi kolanami a blatem, powinno być około 20 cm.
  3. Kolana powinny też być oddalone o około 50 cm od bocznej krawędzi biurka.

Nie bez znaczenia pozostaje też wielkość monitora oraz jego położenie. Wybierając go, zwróć uwagę, by po ustawieniu na biurku, górna krawędź ekranu była na wysokości wzroku. Jeśli mowa o odległości, monitor czy ekran laptopa powinny być ustawione około 60 cm od twarzy.

Cupertino

Nie zapomnij o oświetleniu

Odpowiednie oświetlenie pomoże nie tylko chronić Twój wzrok, ale co najważniejsze, w odpowiedni sposób skupić się na pracy. Oczywiście, jeśli pracujesz w standardowych godzinach, najlepszym rozwiązaniem będzie okno i docierające przez nie światło dzienne. Jeśli jednak pracujesz już po zmroku, poza głównym źródłem światła (żyrandol, lampa), zastanów się nad wyposażeniem swojego domowego biura w źródła światła punktowego – chociażby lampki czy kinkiety.

Dbaj o higienę pracy

Co, kiedy wybierzesz już oświetlenie, meble, kolor ścian i TO pomieszczenie, które będzie dzieliło przestrzeń rodzinną i służbową? Zadbaj o to, żeby wyjść z pracy. Tak! Mentalne wyjście „z pracy”, zajęcie się domem, dziećmi, partnerem osiągniesz dopiero wtedy, gdy odgrodzisz przestrzeń biurową od reszty. Wspomniany parawan w sypialni postawi granicę tak samo, jak regał z materiałami biurowymi w salonie. Trzymaj się zasady, że w biurowym kąciku wyłącznie pracujesz. Nie oglądasz filmów, nie odrabiasz lekcji z dzieckiem, nie relaksujesz się. Tylko praca.

Cupertino_desk (2)

Czy praca w piżamie jest dobra?

Praca w domu to brak obecności szefa i kolegów z pracy, najczęściej też klientów. Po co wychodzić z piżamy czy dresów? To kolejny etap stawiania granicy między pracą a życiem prywatnym. Skoro odgrodziłeś miejsce pracy od strefy mieszkalnej, to nie wchodź „do biura” w piżamie. Czy pokazałbyś się tak szefowi? Kolegom z pracy? Na pewno nie. Nie chodzi o to, aby codziennie rano zakładać szpilki, garnitur, ale delikatny makijaż i ubrania bardziej wyjściowe niż te, w których idziesz pobiegać, są wskazane.

Podsumowując – praca w domu to walka między efektywnością a buntem przed odpuszczeniem jej „tylko dzisiaj”. Dlatego tak ważne jest staranne zaplanowanie przestrzeni biurowej. Praca w łóżku od czasu do czasu raczej Ci nie zaszkodzi, ale gdy ta forma pracy zacznie mieć znamiona regularności, to tylko krok dzieli Cię od zawinięcia się w kołdrę i drzemki.