Jak urządzić mieszkanie, aby zawsze mieć w nim porządek

Często słyszy się, że regularne sprzątanie jest kluczem do utrzymania porządku. Co jednak zrobić, gdy stosujesz się do tych zaleceń, a mimo to wciąż widzisz przedmioty leżące nie na swoim miejscu, piętrzące się stosy niepotrzebnych papierów i pranie niemieszczące się w koszu? Dlaczego Twoje wnętrza, zamiast olśniewać ładem i harmonią, błyskawicznie sprawiają wrażenie zagraconych i przytłaczających? Winy za nieporządek najczęściej nie ponosi bałaganiarstwo, lecz zła organizacja przestrzeni. Co warto zmienić? Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci zaaranżować dom lub mieszkanie tak, by łatwo było utrzymać w nim czystość i porządek, a bałagan rzadko gościł w Twoich progach.

Postaw na minimalizm

Jasne barwy i umiar w dobieraniu mebli i dodatków – urządzanie wnętrz w minimalistycznym stylu pozwala uzyskać efekt nieskazitelnego porządku. Dodaje też aranżacjom klasy i wyrafinowania, wprowadza wrażenie harmonii i spokoju. W minimalistycznych wnętrzach wszystko zdaje się spoczywać dokładnie na swoim miejscu. Ponadto przy niedużej liczbie sprzętów łatwiej zachować czystość. Urządzając dom lub mieszkanie, staraj się zatem ograniczać meble i sprzęty do tych niezbędnych. Kieruj się funkcjonalnością danych pomieszczeń i swoją wygodą. Przykładowo w sypialni powinno znaleźć się przede wszystkim łóżko, stolik nocny i szafa.

Aby ułatwić sobie zachowanie idealnego porządku w pomieszczeniach, wybieraj meble o prostych fontach pozbawionych żłobień. W zakamarkach osadza się sporo kurzu, co utrudnia sprzątanie. Duże znaczenie ma też kolor mebli. Drobinki kurzu będą mniej widoczne na meblach białych, beżowych lub szarych niż na czarnych i ciemnobrązowych.

Wybieraj proste formy i materiały łatwe do utrzymania w czystości

Dobrze, gdy wyposażenie mieszkania, a także elementy wykończeniowe (takie jak podłogi) wykonane są z materiałów, których sprzątanie nie przysparza zbyt wiele problemów. Zachowaniu czystości sprzyjają też proste formy pozbawione zakamarków. Prawdziwym testem cierpliwości domowników są z kolei wszelkie szorstkie powierzchnie przyciągające zabrudzenia jak magnes. Na liście rzeczy zabronionych powinny znaleźć się też wszelkie gzymsy, sztukaterie, kasetony i inne ozdoby odstające od ściany. Przez swoje kształty, usytuowanie i wielkość wymagają pracochłonnego sprzątania.

W przypadku podłóg niektóre barwy lepiej radzą sobie z maskowaniem kurzu i plam. Do takich kolorów należy na przykład beżowy. Natomiast połyskujące powierzchnie, zwłaszcza czarne i białe, nie powinny znaleźć się w mieszkaniu, które ma być łatwe do sprzątania. Warto unikać też gresów nieodpornych na plamy. W kuchni najlepiej sprawdzi się podłoga z płytek. Ich powierzchnia nie będzie wchłaniać zanieczyszczeń. Ułatwi również usuwanie plam powstałych przy gotowaniu. Kafelki można umieścić także nad kuchennym blatem – dość prosto usuwa się z nich tłuszcz i zacieki.

Kuchnia z praktycznym układem zabudowy

Miejscem w domu czy mieszkaniu, gdzie dbanie o porządek sprawia najwięcej problemów, jest kuchnia. W czasie smażenia, gotowania i mycia naczyń łatwo o pojawianie się kolejnych plam i innych zabrudzeń. W utrzymaniu idealnego porządku pomoże jednak odpowiednie zagospodarowanie pomieszczenia. Na czystość w kuchni w znacznym stopniu wpływa układ jej zabudowy. Najlepiej będzie ustawić meble kuchenne w kształt litery U, G albo L. Każde z tych rozmieszczeń pozwala na umieszczenie lodówki, kuchenki i zlewozmywaka na trzech wierzchołkach tzw. trójkąta roboczego. Dzięki takiemu ustawieniu sprzętów w kuchni zmniejszają się odległości pokonywane przy przygotowywaniu posiłków, co zarazem ułatwia zachowanie porządku.

Pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów

Twoje rzeczy nie mieszczą się w szafkach? Zastanów się, czy potrzebujesz wszystkich przedmiotów, które znajdują się w mieszkaniu. Poświęć trochę czasu na przejrzenie rzeczy. Podziel je na te, które zostawisz, sprzedasz, oddasz i te do wyrzucenia. Przesadna liczba przedmiotów nie tylko zabiera przestrzeń, ale też przytłacza i utrudnia sprzątanie. Im mniej rzeczy w domu, tym bardziej je doceniamy.

Trzymaj na wierzchu tylko to, co niezbędne

Na wierzchu powinny stać lub leżeć wyłącznie te przedmioty, które dla wygody muszą się tam znajdować. Dotyczy to nie tylko kuchni czy łazienki, ale też pozostałych pomieszczeń. Gdy zbyt wiele przedmiotów zalega na blatach i szafkach, utrzymywanie ich powierzchni w czystości jest znacznie trudniejsze. By w domu zapanował wizualny ład, przechowuj rzeczy w zamykanych szafach, komodach, skrzyniach, pudełkach i pojemnikach. W każdym pomieszczeniu umieść meble i dodatki, które ułatwią schowanie rozmaitych przedmiotów. Im mniej rzeczy zostaje na widoku, tym bardziej wnętrze wydaje się uporządkowane.

Wyznacz każdemu przedmiotowi jego miejsce

Ta zasada dotyczy wszystkich rzeczy znajdujących się w domu, na przykład koców, pościeli, książek, butów, parasoli, słuchawek i kubków. Jeśli jakiś przedmiot nie ma swojego stałego miejsca, prawdopodobnie stale będziesz go przekładać. Możliwe, że będzie wędrować z pomieszczenia do pomieszczenia. Jeśli w Twoim domu znajdzie się więcej takich rzeczy, zrobi się w nim bałagan. Na najwyższych półkach trzymaj przedmioty rzadko używane. Te, które zawsze chcesz mieć pod ręką, schowaj w praktycznym pudełku czy szkatułce. Pomocne w przechowywaniu rzeczy będą też wszelkie skrzynki i kosze.

Urządzaj dom w jednym stylu

Starasz się dbać o porządek, a ciągle masz wrażenie, że w Twoim otoczeniu panuje chaos? Upewnij się, że w wystroju wnętrz wszystko do siebie pasuje. Często wrażenie nieładu potęguje stylistyczny miszmasz. Zadbaj zatem o spójną kolorystykę. Warto wybrać jasną lub pastelową bazę i uzupełnić ją mocnymi akcentami. Dobieraj meble i dodatki tak, by wszystkie były w jednym stylu i Tworzyły zrównoważoną całość.

Lubisz ład i porządek, ale nie chcesz poświęcać długich godzin na sprzątanie? Zastosuj powyższe rady w praktyce, a w Twoim domu zapanuje wrażenie czystości i harmonii. Dzięki kilku prostym zmianom wnętrza będą wyglądać na spójne i dobrze przemyślane, a Ty lepiej zorganizujesz przestrzeń i łatwiej uporządkujesz wszelkie elementy wyposażenia.