Jak urządzić małe mieszkanie dla dwojga

Mimo że wprowadzając się do małego mieszkania, musimy liczyć się z licznymi ograniczeniami odnośnie jego urządzenia, wykorzystując kilka prostych sposobów możemy sprawić, że wnętrze będą prezentowały się wyjątkowo stylowo i nowocześnie. Zmiana koloru ścian, a nawet zwykłych dodatków może sprawić, że komfort życia na niewielkim metrażu znacznie się poprawi.

Jasny, stonowany salon

Ciemne kolory ścian sprawią, że niedużych rozmiarów mieszkanie będzie sprawiało wrażenie bardziej przytłaczającego i ciasnego. Aby korzystnie wpłynąć na jego prezentację postawmy na jasne barwy – biele, beże, jasne szarości. Nie ograniczajmy się jednak tylko do koloru ścian. Dobierzmy dopasowane meble, półki, fotele, a także dywany. By mieszkanie nie wyglądało na zbyt nudne i bez charakteru, możemy przemycić intensywne barwy w dodatkach np. poduszkach, kocach, obrazach. W ten sposób bez trudności urozmaicimy wnętrze, jednocześnie sprawiając, że będzie wyglądało na przestronne i nieco większe niż jest w rzeczywistości.

Funkcjonalna łazienka

Łazienka na niewielkich metrażach zazwyczaj jest wyjątkowo mała, dlatego konieczne jest rozważne zaaranżowanie danej przestrzeni. Istotne jest, aby wykorzystać każde dostępne miejsce – na ścianach powieśmy półki, haczyki, a na szafach postawmy eleganckie pudła, do których pochowamy rzadziej używane akcesoria. Pod umywalką umieśćmy niewielką szafkę, która doskonale sprawdzi się jako miejsce przechowywania środków czystości. Ciekawym rozwiązaniem jest również płytka szafka łazienkowa z lustrem, którą możemy umieścić nad umywalką. Podobnie jak w przypadku urządzania salonu warto wybierać jasne, delikatne kolory, które nie zdominują przestrzeni.

Odpowiednie oświetlenie

W niewielkich mieszkaniach i kawalerkach niebagatelną rolę odgrywa oświetlenie. Postarajmy się, aby każda przestrzeń była dobrze oświetlona, mocnym, ale nierażącym światłem. Możemy wykorzystać w tym celu lampy stojące, lampki nocne, unikajmy jednak modeli z dużymi ozdobnymi abażurami. Niskie pomieszczenia możesz optycznie nieco podwyższyć dzięki podwieszanemu sufitowi ze wmontowanymi świetlówkami lub wykorzystując kinkiety skierowane na sufit. Zrezygnujmy ze światła o intensywnej żółtej barwie – znacznie lepiej sprawdzą się wersje w białych odcieniach.  

Powiększ optycznie metraż

Wystarczy wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym nasze niewielkie mieszkanie zyska optycznie kilka dodatkowych metrów. Aranżując wnętrze, zrezygnujmy z firan i zasłon, zwłaszcza tych długich, które sięgają ziemi. Unikajmy nadmiaru obrazów i ozdób na ścianach, które podkreślą niewielką powierzchnię. Zamiast nich warto zdecydować się na powieszenie większego lustra, które korzystnie wpłynie na prezentację mieszkania. Możemy również wykorzystać fototapety przedstawiające przestrzenne zdjęcie np. z motywem ulicy, mostu. Pamiętajmy również, że na odbiór przestrzeni wpływa również porządek panujący w mieszkaniu, dlatego starajmy się zachować czystość i ład. Pomocne w tym mogą być pudła, organizatory, a także duże, pojemne szafy.

Mieszkanie dla dwojga nie musi być duże i przestronne, by wyglądało przytulnie. Wykorzystując proste wskazówki, możemy skutecznie poprawić funkcjonalność nawet wyjątkowo niewielkiej przestrzeni. Jasne kolory, brak nadmiaru ozdób, a także praktyczne rozmieszczenie mebli i szaf zagwarantują korzystną metamorfozę mieszkania.