Jak stworzyć funkcjonalne biuro w domu

Funkcjonalne biuro jest możliwe do urządzenia, nawet gdy mieszkasz w niewielkim mieszkaniu w bloku. Wystarczy odpowiednio zagospodarować dysponowaną przestrzenią, aby stworzyć wygodny kąt do nauki i pracy. Jak zaaranżować praktyczne i jednocześnie eleganckie biuro w domu?

Meble do domowego biura

Podstawą domowego biura jest wygodne biurko – to właśnie przy nim będziemy spędzać najwięcej czasu. Warto zdecydować się na model z większym blatem, tak aby mieć pewność, że podczas pracy zmieszczą się na nim wszystkie potrzebne rzeczy. Interesującą alternatywą może być wybór jednego spośród modnych obecnie biurek z regulowaną wysokością, przy którym możliwa będzie praca na stojąco. Warto nad biurkiem umiejscowić półkę na dokumenty, książki, niezbędne rzeczy lub w jego pobliżu ustawić regał. Zadbajmy również o komfortowe, regulowane krzesło, które dzięki profilowanemu oparciu będzie wspierało nasza poprawną pozycję podczas pracy. Wybierajmy fotele biurowy pokryte oddychającym materiałem, który nie będzie powodował przegrzewania się skóry i zapewni przepływ powietrza.

Odpowiednie oświetlenie

Kilkugodzinna praca może poważnie nadwyrężyć nasz wzrok zwłaszcza przy złym oświetleniu. Koniecznie ustawmy biurko w okolicach okna, aby móc korzystać z naturalnego światła i dodatkowo zaopatrzmy się w lampkę. W ten sposób bez względu na to, czy rozpoczniemy pracę rano, czy wieczorem, nasze oczy nie będą narażone na niepotrzebne obciążenie. Postarajmy się dobrać również właściwą żarówkę. Zbyt mocne światło, które będzie raziło nas w oczy, z pewnością nie wpłynie pozytywnie na komfort podczas pracy.

Akcesoria biurowe

Akcesoria biurowe uporządkują przestrzeń i ułatwią segregowanie dokumentów i wszelkich materiałów, z którymi pracujemy. Warto zainwestować w organizatory oraz teczki z przegrodami, które pozwolą nam zachować porządek. Przygotujmy również pudełko na kable i ładowarki oraz wygodny kosz na śmieci, który umieścimy w pobliżu. Pracując przy komputerze, zaopatrzmy się w wygodną myszkę oraz podkładkę, dzięki którym wykonywanie codziennych zadań stanie się łatwiejsze. Posiadając tak wyposażone biuro, nic nie przeszkodzi nam w codziennych obowiązkach.

Dodatki i ozdoby

Aby w domowym biurze przyjemnie się nam pracowało, warto postarać się nadać wnętrzu odpowiedniego charakteru, który będzie pasował do naszego gustu. Postarajmy się wykorzystać w dysponowanej przestrzeni nasze ulubione kolory. Unikajmy jednak nadmiaru jaskrawych tonów, które nie będą wpływały pozytywnie na koncentrację. Znacznie lepiej jest zdecydować się na szarości, beże, które przełamiemy detalami w mocniejszej barwie np. czerwoną lampką biurową lub krzesłem w neonowym kolorze.

Stworzenie funkcjonalnego biura w domu jest możliwe nawet przy bardzo ograniczonym metrażu czy budżecie. Niekiedy wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian, które sprawią, że zaaranżowana przestrzeń stanie się bardziej praktyczna i wygodna w codziennym użytku. Wypróbuj nasze wskazówki i odmień lub stwórz od podstaw swoje domowe biuro!