Jak połączyć jadalnie z salonem – funkcjonalne i nowoczesne wnętrze

Połączenie jadalni z salonem to bardzo dobry wybór dla wielu typów mieszkań i doskonale sprawdzi się zarówno przy dużej rodzinie, dysponującej wielkim domem, jak i niewielkiej kawalerce singla. Dzięki temu zyskujemy sporo przestrzeni oraz stwarzamy modne otwarte wnętrza. Przedstawiamy praktyczne podpowiedzi, jak stworzyć taką unikalną i funkcjonalna przestrzeń w każdym domu.

Wyznacz strefy

To, że jadalnia oraz salon będą znajdowały się w tym samym pomieszczeniu, nie oznacza, że nie mogą mieć swojego miejsca. Wręcz przeciwnie, należy odpowiednio zaakcentować, że przechodzi się z jednej sfery na drugą. Nie polega to jednak na założeniu zasłon czy przeprowadzeniu linii demarkacyjnej na podłodze. Wystarczy delikatnie zmienić kolor ścian bądź po prostu tak ustawić meble, aby one same wyznaczały granice. W salonie najczęściej w centralnym miejscu stoi telewizor i wokół niego ustawione są meble, a w jadalni takim punktem głównym jest stół. Ustaw wszystko tak, aby te punkty były zaakcentowane, ale stanowiły dwa niezależne od siebie miejsca. Najprostszym sposobem jest ustawienie stołu i krzeseł w jadalni za fotelem, a nawet za telewizorem. W ten sposób z pewnością wyznaczysz granice.

Dopasuj odpowiednie meble

To, że wyznaczamy strefy, nie oznacza, że meble, którymi będą one wyposażone, mogą być z innej bajki. Wręcz przeciwnie, muszą one stanowić pewną spójną całość. Rozróżniać je należy dopiero po detalach oraz funkcjach, które spełniają. Nowoczesne meble są bardzo ustawne i najczęściej sprzedawane są pojedynczo, nie tylko w zestawach. Jeśli chcesz połączyć jadalnie z salonem, najgorsze co możesz zrobić to próbować wstawić tam nieustawną meblościankę. To meble powinny być dopasowywane do specyfiki i przeznaczenia pomieszczenia, a nie odwrotnie. Zdecyduj się na niewielkie i smukłe meble, po to, aby nie stworzyć wrażenia przytłoczenia. Nowoczesne meble są tak samo pojemne, jak ich pierwowzory, jednak ponad wszystko stawiają wygodę i komfort korzystania z nich.

Zastosuj ten sam styl

Dopasowanie mebli to nie wszystko. Aby stworzyć kompatybilne pomieszczenia, należy zastosować ten sam styl w aranżacji wnętrz. Jeśli na otwartych przestrzeniach w każdym koncie ustawimy ozdoby i akcesoria znacząco różniące się od siebie, stworzymy bardzo nieatrakcyjne i przytłaczające wnętrze. Ogranicz paletę kolorów, z których zamierzasz korzystać i wyznacz jakieś motywy przewodnie. Stworzysz wrażenie wnętrza spójnego, które nie zostanie zagracone. Aby mieszkanie było funkcjonalne, zrezygnuj z nadmiaru dekoracji. Nowoczesne i funkcjonalne wnętrza można stworzyć jedynie kierując się zrównoważonym minimalizmem.

Aby połączyć jadalnię z salonem, wystarczy kierować się w stronę kompatybilności tych pomieszczeń. Dbaj o to, aby tworzyły one wspólną całość, jednak niech będą na tyle charakterystyczne, aby można było z nich komfortowo korzystać.