Funkcjonalny salon dla całej rodziny

Salon bardzo często stanowi miejsce, w którym toczy się życie całej rodziny. Pomieszczenie to nierzadko połączone jest z jadalnią lub kuchnią, co dodatkowo sprawia, że spędzamy w nim jeszcze więcej czasu. Odpowiednie wyposażenie jest w stanie poprawić funkcjonalność przestrzeni i sprawić, że salon będzie wygodniejszy w codziennym użytku. Jak zaaranżować pomieszczenie dla całej rodziny?

Rozplanowanie powierzchni

Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, jaką dysponujemy, powinno być pierwszym krokiem w trakcie aranżowania salonu. W przypadku pomieszczenia, które oprócz pokoju dziennego będzie spełniało również funkcję jadalni lub kuchni warto wydzielić konkretne obszary np. niską meblościanką lub sofą. W ten sposób nadamy przestrzeni odpowiedni schemat, który będzie korzystnie wpływał na odbiór pomieszczenia.

Jakie meble do salonu?

Meble warto przystosować do charakteru pomieszczenia. Jeśli wiemy, że salon będzie odwiedzała spora ilość gości, warto przeznaczyć większą przestrzeń na narożnik lub solidną sofę, fotele oraz ławę czy niski stolik. Gdy zależy nam, aby pokój stanowił jadalnię, w której będziemy spędzać czas z rodziną w trakcie spożywania posiłków, zdecydujmy się na większy, elegancki stół jednocześnie dobierając nieco mniejszą sofę. W trakcie kupowania mebli sięgajmy po dopasowane kolorystycznie modele, które zagwarantują, że przestrzeń będzie prezentowała się spójnie i nowocześnie.

Dobierz właściwą sofę

W mniejszych salonach lepiej sprawdzi się niewielka sofa w połączeniu z dwoma fotelami. Trzy mniejsze elementy znacznie łatwiej będzie komfortowo ustawić. Warto zadbać o pasującą ławę lub niski stolik. Jeśli dysponujmy większym metrażem, świetnym rozwiązaniem będzie wygodny narożnik. Pamiętajmy, by wybierać sofy obite trwałym materiałem, który będzie odporny na codzienną eksploatację. Decydując się na jasne kolory, nie musimy martwić się ewentualnym blaknięciem czy przetarciami powstającymi na skutek naturalnego użytkowania.

Miejsce na telewizor

Mimo że obecnie w wielu domach rezygnuje się z posiadania telewizora, dla wielu osób wciąż jest to obowiązkowy element, który nie może zostać ominięty. Telewizor warto powiesić na ścianie przy pomocy specjalnych uchwytów, dzięki którym możemy umieścić go na dowolnej wysokości bez konieczności kupowania szafki. Interesującą alternatywą jest zakup rzutnika oraz rozsuwanego ekranu. Jest to świetny sposób na zastąpienie tradycyjnego telewizora, który spodoba się zwłaszcza miłośnikom kina.

Łatwe utrzymanie porządku

Podczas aranżowania salonu warto pomyśleć również o kwestiach związany z czystością i zachowaniem porządku. Aby ułatwić sobie proces sprzątania, postarajmy się wykorzystać wolą przestrzeń w salonie na umiejscowienie pudełek, organizatorów, dzięki którym nie będziemy musieli martwić się o brak miejsca w szafie. Ciekawym pomysłem są również niestandardowe półki do powieszenia na ścianę, które oprócz swojej oczywistej funkcji będą mogły stanowić także prawdziwą ozdobę. Praktycznymi schowkami mogą być również otwierane pufy czy półki znajdujące się pod ławą lub stolikiem.

Odpowiednio wyposażony salon będzie idealnym miejscem na wypoczynek, relaks czy spędzenie czasu ze znajomymi czy rodziną. Podczas aranżowania przestrzeni warto zdecydować się na wykorzystanie kilku prostych sposobów, które pozytywnie wpłyną na funkcjonalność naszego salonu. Pamiętajmy, że bez względu czy pomieszczenie łączone jest z kuchnią, jadalnią czy sprawdza się jako osobny pokój, nie musimy przeprowadzać gruntownego remontu, aby odmienić wnętrze.