Dekoracje domowe zero waste – 5 pomysłów

Urządzanie domu w stylu zero waste nie musi być wyzwaniem. Ideologia niemarnowania nie polega na zakupieniu wielu drogich przedmiotów, ale umiejętne rozdysponowanie tego, co się ma i dokupienie potrzebnych rzeczy. Nie oznacza to, że ekologiczny dom ma być pozbawiony wyrazu i nie mieć elementów dekoracyjnych. W tej sytuacji należy wykazać się sprytem i postawić na naturalne materiały. Dlatego prezentujemy Wam dekoracje domowe zero waste – 5 pomysłów. Są to inspiracje, które możecie dopasować do różnorodnych stylów wnętrzarskich.

Kwiaty

Świetnym dodatkiem do wnętrz o charakterze zarówno dekoracyjnym, jak i ekologicznym są kwiaty. Jeśli w stylu zero waste, to koniecznie w glinianych, szklanych bądź ceramicznych doniczkach. Obecnie bardzo modne jest posiadanie wielu sadzonek, które doskonale uzupełniają wnętrza i nadają im energii. Aby było jeszcze bardziej w stylu niemarnowania, zapytaj znajomych i rodzinę o szczepki, lub przygarnij całe sadzonki, które z jakichś powodów nie są już pożądane u pierwotnego właściciela.

Drewniane dodatki

Kierując się ideologią niemarnowania, dbamy o to, aby nie kupować niepotrzebnego plastiku. Wszelkie ozdoby powinny być więc z naturalnych materiałów. Aby przy dekorowaniu domu nie popaść w długi, warto zastanowić się nad wykorzystaniem drewna. Nie będzie to łatwe, jeśli zależy nam na klasycznym czy eklektycznym wystroju, jednak gdy urządzamy rustykalne, toskańskie lub skandynawskie wnętrze – drewno będzie pasować idealnie. Polecamy przedmioty zrobione z drewnianych palet. Są one praktyczne i modne.

Szklane wazony

Przedmioty powinny być piękne i użyteczne. Bez wątpienia szkło przeżywa swoje odrodzenie w dekoracji wnętrz. Jest uwielbiane zarówno przez minimalistów, fanów eklektyzmu, a także amatorów klasycznych rozwiązań. Jest to tworzywo łatwo poddające się recyklingowi, więc i w stylu zero waste. W modzie są zarówno proste, minimalistyczne kształty, jak i zdobne misy podobne do tych, które nasze babcie ustawiały w reprezentacyjnych miejscach salonu, czyli na telewizorze.

Poduszki i koce z naturalnych materiałów

Wnętrza w skandynawskim stylu i hygge klimacie kochają wielość poduszek i koców. Nie musisz z nich rezygnować. Wystarczy wybrać takie, które wykonane są z naturalnych tworzyw. Lniane poduszki to obecnie hit w aranżacji wnętrz. Są eleganckie, proste i mają niesamowite kolory. Najciekawiej wygląda kombinacja różnych odcieni szarości, beży i ziemistych barw w stonowanej wersji.

Dekoracje z drugiej ręki

Doskonałym pomysłem dekoracji wnętrz w stylu zero waste jest zaopatrzenie się w przedmioty z drugiej ręki. Nadajemy im w ten sposób drugie życie i sprawiamy, że nic się nie marnuje. Skarbów takich jak wszystkie z wcześniej wymienionych możesz szukać na wyprzedażach garażowych, na pchlich targach oraz w internecie.

Wyposażenie domu w dekoracje w stylu zero waste to świetna zabawa. Masz okazję dokładnie przemyśleć każdy zakup i nie poniesie cię szał zakupowy, ponieważ zero waste nie lubi zbytku i nadmiaru.