Aranżacja mieszkania a zwierzęta domowe – poradnik

Biorąc pod uwagę, że blisko połowa Polaków ma w domu zwierzę i zazwyczaj jest to pies lub kot, bardzo ważną kwestią stała się aranżacja mieszkania. Nie chodzi tu już tylko o względy wizualne czy najnowsze trendy, ale również o funkcjonalność pomieszczeń dla nas i naszych pupili. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak urządzić mieszkanie, gdy mamy zwierzaka.

Plamoodporna farba

Zmywalna farba, od niedawna bardzo popularna we wszystkich sklepach z chemią budowlaną, to podstawa w mieszkaniu ze zwierzątkiem domowym. Szczególnie gdy jesteśmy posiadaczami psa, który po spacerze lubi się otrzepać i tym samym zmoczyć ściany błotem. Wybierzmy farby zmywalne o wyjątkowej odporności na zabrudzenia, np. hydrofobowe. Wtedy wystarczy wilgotną ściereczką przetrzeć plamy i znikają, jak za dotknięciem magicznej różdżki, a nam niepotrzebne jest kolejne malowanie mieszkania.

W miejscach wybranych przez psa unikajmy także tapet. Częsty kontakt z wilgocią nie będzie im służył, a odstający brzeg przetrwa tylko chwilę, zanim dobierze się do niego nasz pupil.

Meble, którym nie zaszkodzi pranie

Koty myją się same, psy kąpane są przez właścicieli, jednak to nie oznacza, że zwierzęta cały czas są czyste. Ponadto, na każdym kroku zostawiają sierść i włosy, bardzo trudne do wywabienia. Dlatego właśnie, wybierając meble do nowego lokum, zdecydujmy się na takie, którym nie zaszkodzi pranie.

Dobrym przykładem będzie duża miękka kanapa z rozbieranymi z poszewek poduchami i siedziskiem, które można samemu wrzucić do pralki, wyprać ręcznie lub oddać do pralni. Innym rozwiązaniem będzie wybór mebli z tkanin pokrytych warstwą teflonu – nie przywierają do nich powierzchowne zabrudzenia.

Warto też zainwestować w dodatkowy komplet pokryć, do kupienia razem z sofą lub do uszycia samemu. Meble można również wyłożyć kocami lub pledami, jednak by zbytnio się nie wyróżniały i nie psuły klimatu wnętrza, powinny być zbliżone kolorystycznie do tapicerki.

Podłoga

Podłoga w mieszkaniu czworonoga powinna być odporna na zarysowania i antypoślizgowa. Wprawdzie regularnie obcinamy naszym pupilom pazury, jednak nie da się uniknąć zarysowań, a szkoda niszczyć dość drogie drewniane podłogi czy panele. Ten typ podłoża może być również szkodliwy dla zwierząt, ponieważ się na nim ślizgają i łatwo doprowadzić do poważnych zwyrodnień stawów.

Równie śliskie co panele będą kamień i płytki gresowe, dlatego wygodnym rozwiązaniem będzie zakup chodników z naturalnych materiałów, np. takich sizalowych, odpornych na zaciągnięcie. Można je odkurzać i trzepać, nie przechodzą też nieprzyjemnymi zapachami. Dywaniki bawełniane również się sprawdzą, jednak trzeba pod nimi ułożyć specjalne maty antypoślizgowe.

Urządzając mieszkanie, nie można też zapomnieć o specjalnym kąciku dla zwierzaka, w którym będzie mógł spać, odpoczywać oraz jeść. W przypadku kota będzie to miejsce na kuwetę i drapak, o który naostrzy swoje pazurki. Dla psa natomiast zakupić powinniśmy wygodne legowisko, a także zabawki, które umilą mu czas, gdy my jesteśmy w pracy.